Linux alapfogalmak

Linux alapfogalmak

Kernel

A kernel az operációs rendszer legalapvetőbb összetevője.

A kernel az operációs rendszer legalsó szintje, amely közvetlenül kommunikál a hardverrel, és lehetővé teszi a szoftverek számára, hogy az erőforrásokat hatékonyan használják. Az operációs rendszer magasabb szintű részei, mint például a parancssor és a grafikus felhasználói felület (GUI), a kernelen keresztül kommunikálnak a hardverrel.

Disztribúció

A Linux-disztribúció egy olyan csomag, mely egy felhasználásra kész Linux vagy GNU/Linux alapú operációs rendszert, és ahhoz tartozó, válogatott programokat tartalmaz.

Például: Ubuntu, PopOS, Fedora, Debian stb.

Shell

A Shell egy olyan program, amelyben a felhasználó parancsok megadásával utasíthatja az operációs rendszert.

Ilyen például a Bash(Bourne Again Shell), Zsh(Z Shell).

Terminal

Egy olyan felület, amely a felhasználó és a Shell között helyezkedik el, ezzel lehetővé téve a felhasználó számára a parancsok bevitelét. A parancsokat átadja a Shell-nek, az értelmezi majd feldolgozza és továbbítja azokat a Kernel-nek.

Grafikus felületek (GUI)

A Linux alapú operációs rendszereknél a grafikus felület független a rendszermagtól. Mondhatjuk hogy a grafikus felület egy program csomag, amit bármikor lecserélhetünk.

Legismertebb grafikus felületek: Gnome, KDE, Cinnamon stb.

X11, Xwayland, Wayland

Ez egy megjelenítési protokoll, amely lehetővé teszi az ablakkezelést a különböző megjelenítőkön.

Repository

Csomagkezelő

A csomagkezelő egy más programok telepítéséhez, törléséhez és frissítéséhez használható program. Programok telepítéséhez és törléséhez rendszergazdai jogokkal kell rendelkeznie. Ez azért szükséges, mert a csomagoknak gyakran fontos rendszerfájlokat kell módosítaniuk.

Bootloader